پر ریزی نیاز غذایی زیادی را به قناری تحمیل می نماید، زیرا باید تقریباً 2000 پر جدید را تولید کند که حدود 90% پروتئین هستند. کیفیت پر نتیجه ی مستقیم برنامه های اصلاحی و تغذیه ای است.

برنامه تغذیه در دوران پر ریزی قناری ها را با استفاده از پروتئین بیش تر بویژه پروتئین حیوانی ( تخم مرغ آب پز) تکمیل نمایید. تخم مرغ آب پز را می توانید به غذاهای پرورش جوجه تجاری بیافزایید. هنگامی استفاده از غذای تخم مرغی آماده، از یک ظرف بزرگ در باز استفاده نمایید بنحوی که غذای موجود در آن به جای اینکه فاسد شود، خشک گردد. عوض کردن غذای تخم مرغی در هر روز ضرورت و اهمیت خاص دارد. همچنین، از مغز آفتابگردان برای کوتاه کردن فصل پر ریزی استفاده نمایید.

به علاوه، تأمین ویتامین ها و مواد معدنی حاصل از منابع تجاری و طبیعی را ادامه دهید. منابع طبیعی مناسب شامل گرده زنبور، نخود، ذرت، اسفناج، دانه های جوانه زده و دانه های جوانه زده می باشند. سبزیجاتی را تهیه نمایید که در کشت و پرورش آن ها از کود یا علف کش استفاده نگردیده است. ویتامین     B6 (پیریدوکسین) مهم ترین ویتامین برای متابولیسم پروتئین است. مقادیر زیادی از آن در غذاهای غنی از پروتئین مانند مخمر آبجو و همچنین در دانه هایی مانند جوانه گندم خام وجود دارد. ویتامین های B مایع منابع تجاری مفیدی از پیریدوکسین به شمار می آیند.

در طول پر ریزی، برای بهبود درخشندگی پر استفاده از دانه های روغنی مانند دان سیاه و کتان مطلوب است. همچنین، می توانید روغن اضافی را با افزودن یک قاشق چایخوری روغن جوانه گندم به یک پیمانه دانه جوانه زده و استفاده از نصف قاشق چایخوری دانه جوانه زده به ازای هر پرنده تأمین نمایید. یک روش مناسب دیگر برای تأمین روغن بیش تر افزودن محصولات سویا یا آرد پر چرب سویا به غذای تخم مرغی می باشد. بدین ترتیب روغن و پروتئین بیش تری تأمین می گردد.

نوردهی در دوران پر ریزی باید از الگوی کل ساعات طبیعی طول روز پیروی نماید زیرا آغاز پر ریزی به افزایش طول روز وابسته است. کاهش شدت نور برای اغلب ارقام به استثنای پرندگان ملانین که رنگدانه های تیره تری را در نور خورشید تولید می کنند، مطلوب تر است. دمای مناسب اتاق برای شروع پر ریزی مناسب حدود 30 درجه سانتیگراد می باشد. دمای خنک تر در شهریور و مهر سبب می شود که این پرندگان به سرعت پر ریزی را تکمیل نمایند.

شرایط پر قناری ها با آب تنی روزانه بهبود می یابد. حمام گرفتن سبب می شود که ریزش پرهای قدیمی و محور های پر به خوبی امکان پذیر گردد و پرهای جدید قادر به رشد مطلوب تری خواهند بود.